Niszowe formy turystyki w Polsce

Turystyka rozwinęła się już w bardzo wczesnym okresie. Najstarszą jej formą jest po prostu turystyka piesza, która do tej pory zachowała się w tradycji, gdyż umożliwia zwiedzenie bardzo wielu miejsc.

Ostatnimi czasy bardzo popularna stała się turystyka wyjazdowa. Czyli zwiedzający opuszczają kraj swojego zamieszkania i przybywają do innego. Bardzo często można się również spotkać z turystyką tak zwaną para hotelową, czyli spanie w campingu i tym podobnych. W obecnym czasie wielu ludzi preferuje także wyjazdy lecznicze oraz uzdrowiskowe. Powstało w tym kierunku bardzo wiele ośrodków. Tak naprawdę istnieje wiele alternatyw na miłe spędzenie urlopu. Wszystko jest uzależnione od upodobań każdego turysty.

01.01.2013. 15:32

Rozwój turystyki w Polsce w XX wieku

Turystyka w Polsce rozpoczęła się bardzo wcześnie, bo już w XI w. Jednak kluczowym czasem dla jej rozwoju stał się wiek XX. To w nim zapisało się najwięcej zdarzeń historycznych związanych ze znacznym rozwojem turystycznym.

Bardzo ważnym rozpoczynającym wydarzeniem tego rozwoju było powstanie pierwszego polskiego schroniska w Beskidach zachodnich, co miało miejsce w pierwszym dziesięcioleciu tego wieku. W tym samym roku rozpoczęło również swoją działalność Polskie Towarzystwo Krajoznawcze. W kolejnych latach powstał Referat Turystyki, pierwsze biuro podróży, które przyjęło nazwę Orbis i znajdowało się we Lwowie. W XX wieku powstało bardzo wiele ośrodków, które umożliwiały podróżowanie polskiej ludności.

13.12.2012. 17:28